زایمان طبیعی

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی از شیوه های سنتی زایمان است که بسیاری از مادران آن را تجربه کرده اند .

معمولا در آخرین ماه بارداری ، دهانه رحم نرم می شود. موقع زایمان انقباضات رحم زیاد میشود و این رحم منقبض شده ایجاد درد میکند ،بر اثر این درد وانقباضات جنین در لگن مادر جای می گیرد در نهایت نیز دهانه رحم کشیده و باز می شود و جنین به طرف پایین حرکت می کند تا سرش به سمت پایین کشیده شود.

در طول زمانی که مادر درد زایمان را تحمل میکند ،رحم چند با ر منقبض میشود ،با هر انقباض رحم، علامت هایی به مغز فرستاده می شوند که باعث آزاد شدن هورمون اکسی‌توسین می گردد. با آزاد شدن این هورمون، انقباضات شدت بیشتری می یابند.

در واقع هورمون اکسی توسین در طی زایمان و بعد از آن نقش مهمی دارد ، این هورمون بعد از باز شدن دهانه رحم و در طی زایمان آزاد می شود و باعث تسهیل زایمان و تحریک نوک سینه و آزاد شدن شیرمادر می شود.از این رو بسیاری از مادران بعد از اطلاع از حقیقت این موضوع راحت تر درد زایمان را تحمل میکنند.

 

ترس از درد زایمان

درست است که درد زایمان وحشتناک به نظر میرسد ، و از این رو بسیاری از زنان از آن واهمه دارند اما  درد زایمان ناشی از انقباضات رحم است و باعث تسهیل زایمان می شود.بنابراین اگر مادر کمی درد را تحمل کند زایمان راحت و بدون دردسری خواهد داشت .

همانطور که اشاره شد دردها ناشی از انقباضات هستند و افزایش شدت انقباضات باعث می شود که جنین به طرف دهانه رحم حرکت کند.

در صورتیکه درد از بین برود، سیستم انقباض رحم عمل نمی کند و زایمان با سرعت کمتری انجام می شود.

نگران درد شدید زایمان نباشید ، سیستم بدن به صورت خودکار بعد از تحمل مقدار زیادی درد  اندروفین ترشح میکند، اندروفین یک هورمون آرامبخش است ، در زمان درد اندورفین به مقدار زیاد در بدن ترشح می شود واین امر به صورت طبیعی باعث کاهش درد می شود.

لذت هم آغوشی با نوزاد

بعد از زایمان طبیعی فرزند در آغوش مادر قرار میگیرد و این اولین ارتباط احساسی بین مادر و جنینی است که نه ماه درون رحم نگهداری کرده است . در این مرحله است که مادر و نوزاد از نظر جسمی و عاطفی به هم وابسته می شوند.

نوزاد از گرمای آغوش مادر گرم میشود و به ارامی شروع به شیر خوردن میکند .

کودکی که این چنین (با زایمان طبیعی ) به دنیا آمده است به صورت کامل رشد کرده است و مشکلات تنفسی او بسیار اندک است

هنگامی که کودک از دهانه واژن با فشار عبور می کند، مایع آمنیوتیک از ریه نوزاد خارج می شود.و این امر باعث میشود که ریه ی او سالم و کامل رشد کند.

– همچنین نوزاد دارای باکتری هایی میشود که از او محافظت میکنند ،در واقع هنگامی که نوزاد از مجرای زایمان عبور می کند، باکتری های محافظت کننده را برمی دارد. این باکتری ها وارد روده نوزاد می شوند و سیستم ایمنی را شکل می دهند.همچنین نوزاد در زمان عبور از واژن دچار تحریکات سیستم های قلبی و عروقی میشود که این مساله باعث گردش خون بهتر و آماده سازی او برای تولد می گردد.

در ضمن کودکانی که به صورت طبیعی به دنیا می آیند از هوش بالاتری برخوردار خواهند شد .

 

چند نکته ی کوچک اما مهم

توجه داشته باشید که  باید قبل از زایمان چند مساله را مشخص نمایید

اول: انتخاب محل زایمان

دوم: برنامه ریزی تولد نوزاد

سوم: اطمینان از اینکه زایمان خوبی را خواهید داشت

چهارم:دریافت  آموزش های لازم برای زایمان و روش های مقابله با استرس.

در این صورت میتوانید یک زایمان طبیعی و بدون مشکل داشته باشید .توجه به توصیه های پزشک مشاور در این زمینه اهمیت ویژه ای دارد و بنابراین سعی کنید در انتخاب پزشک نیز حساسیت بالایی به خرج بدهید .

منبع: سایت دکتر خاکپور

برچسب گذاری توسط , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − سه =